6+1 kroků, které vám pomohou najít práci v Německu

Vloženo: 27. 7. 2020

face Aleš Sýkora

Něměckou vlajku byste měli také znát.

Přemýšlíte nad prací v Německu? Líbí se vám vyšší výdělek, hledáte nové zkušenosti nebo se jen chcete zlepšit v cizím jazyku? Přestaňte otálet. Získat práci v Německu je snazší, než si myslíte. Inspirujte se našimi tipy, jak sehnat zaměstnání v zahraničí, a brzy si můžete začít balit kufry.

1. Řekněte si, co od nové práce očekáváte

Je pro vás důležitější uplatnění v oboru, nebo si chcete hlavně vydělat? Chcete si procvičit němčinu, anebo u práce raději mlčíte? Potřebujete i ubytování, seženete si ho sami, nebo budete dojíždět? Když si uvědomíte, proč vlastně chcete v zahraničí pracovat, zjistíte, jaké společnosti mít v hledáčku.

2. Napište podrobný životopis

Svoji představu máte. Teď si ujasněte, co můžete vy nabídnout budoucímu zaměstnavateli. Samochvála je v životopise určitě vítaná. Sepište všechny své zkušenosti, praxi, vystudované školy, certifikáty i znalost jazyka. Nezapomeňte uvést, jestli máte řidičský průkaz. Věnujte čas motivačnímu dopisu. V Německu slyší také na doporučení od firmy, kde jste pracovali dříve. Pokud si hledáte práci na vlastní pěst, potřebujete všechny materiály přeložit do perfektní němčiny. Lektora nebo tlumočníka, který vám s tím rád pomůže, snadno najdete na internetu.

3. Prostudujte trh práce

Tento krok vám zabere nejdéle, ale vyplatí se. Potřebujete najít firmu a pozici, kde chcete pracovat. Naštěstí to v Německu funguje velmi podobně jako v České republice. Otevřete internet a hledejte. Pomohou vám české i německé portály s nabídkou práce či různá hesla zadaná do vyhledávače. Nebo si sami vytipujte firmu, která se vám líbí, a rovnou jim pošlete životopis s motivačním dopisem. Pokud umíte německy, máte větší výběr a můžete nahlédnout třeba i do online inzerce německých novin, případně se obrátit na německý úřad práce (Agentur für Arbeit). Celou řadu zaměstnání v zahraničí najdete i na českých portálech.

4. Požádejte o pomoc

Nejjednodušší způsob, jak najít práci v Německu i bez znalosti jazyka, je oslovit českou personální agenturu, která spolupracuje s firmami v zahraničí. V její nabídce najdete sezónní práce i dlouhodobá zaměstnání v mnoha oborech. Tady máte vždycky jistotu, že jde o solidní nabídky. Nebo rovnou vyplňte formulář, jakou práci si představujete, a počkejte, až najdou ideální místo za vás. Podívejte se, jakou práci vám právě teď v Bohemia Works nabízíme nebo se nám ozvěte a my vám něco najdeme.

5. Odhalte možnosti sociálních sítí

Nejen nabídky práce, ale i různé rady, tipy a osobní zkušenosti načerpáte na sociálních sítích. Podívejte se na Facebooku po stránkách, které mají v názvu „práce v Německu”. Osvědčil se také LinkedIn, kde byste si měli založit či aktualizovat profil. Změňte si v něm místo, kde nové zaměstnání hledáte. Nabídky přijdou rychleji.

6. Vyrazte do Německa osobně

Domluvíte se aspoň trochu německy a jste příznivci osobního kontaktu? Pak se na pár dní vydejte do Německa. Vyberte si město, kde byste chtěli pracovat, a hurá do ulic. Skvělé je to třeba při hledání práce v pohostinství nebo obchodě. Vezměte si s sebou co nejvíce životopisů a nechte je v každé restauraci nebo prodejně, která se vám zalíbí.

+1. Mějte trpělivost

Lusknutím prstu novou práci v Německu bohužel nenajdete. Hledání si proto naplánujte pár měsíců před tím, než chcete změnit zaměstnání. Jestli totiž sháníte novou pozici sami a pouze na internetu, může se pátrání protáhnout. Neztrácejte ale hlavu. Dokonalá práce v Německu tam někde je.

Jestli chcete sehnat práci v Německu rychleji a pohodlněji, obraťte se na nás.